Najpopolnejši seznam vseh žitaric in natančna navodila za setev, sajenje in vzgojo. Žita spadajo med enoletne rastline iz družine trav. Gojijo jih že od pradavnine, njihova priljubljenost v kmetijstvu pa se je ohranila vse do danes. Zaradi množice hranilnih snovi in edinstvene sestave so pomembne za prehrano ter zdravje ljudi in živali.
Njihova hranilna vrednost je priznana v državah po vsem svetu, zato v pridelavi prevladujejo pred vsemi drugimi rastlinami in jih gojijo v velikih količinah. Njihovo ime, katerega angleško ime Cereals izhaja iz imena rimske boginje poljedelstva in žetve Ceres, potrjuje pomen žitaric v prehrani.
Vse žitarice pridelujemo na podoben način z majhnimi razlikami glede talnih razmer, podnebja, časa sajenja, žetve in skladiščenja. Da preprečimo napake pri vzgoji, smo pripravili podrobne nasvete o ekološkem kmetovanju, konvencionalnem kmetovanju in celo gojenju žitaric v posodah.
Popis rastlin
Izvedite, kako pridelati nekaj najbolj znanih žitaric na našem območju. Izvedeli boste vse o tehnikah pridelave, značilnostih tal, vremenskih razmerah, primernih za pridelavo, pa tudi o najprimernejšem času za žetev in skladiščenje žita.
Glede na biološke in morfološke lastnosti delimo žitarice v dve skupini:
- prava ali strnena žita
- neprava ali prosasta žita
Žita so primerna tudi za predelavo, zato se pogosto uporabljajo za peko kruha in peciva, pripravo moke, testenin in drugih izdelkov. Uživamo jih kot cela zrna, bogata z vitamini, minerali, beljakovinami, ogljikovimi hidrati, zdravimi maščobami in olji.
Pridelovanje žitaric je odvisno od več dejavnikov, predvsem od kakovosti tal in količine padavin. Glede na to, da gre za enoletne rastline, lahko skoraj vse žitarice gojimo na enak način. Pomembno je omeniti, da pridelava žitaric ni toliko odvisna mesta vzgoje, temveč bolj od dobrega načrta pridelave. Iste žitarice namreč lahko gojimo na območjih od vročih tropov do mrzle Sibirije.
Za uspešno pridelavo je potrebno slediti vzgoji v kolobarju, saj lahko s tem drastično zmanjšamo stroške pridelave. Tako kot pri gojenju zelenjave se tudi pri nenehnem gojenju enakih posevkov na istih tleh povečuje nevarnost bolezni, škodljivcev in kopičenja plevela.
Za pridelavo žitaric so pomembne tudi ustrezne predkulture, ki bodo pustile takšna tla kot najbolje ustrezajo žitaricam. Prav tako je pomembno, da gre za zgodnje posevke, ki bodo pustili dovolj časa za setev žit in da ne spadajo v družino trav - žitaricam bodo ustrezale stročnice, krmne rastline in oljne rastline.
Za uspešno pridelavo žitaric je pomembna dobra in pravočasna nega tal, ki vključuje gnojenje in obdelavo tal. Z obdelavo tal se ustvarijo ugodnejši pogoji za setev in pridelavo, ker se izboljšajo lastnosti in struktura tal.
Vendar pa je pred setvijo žitaric pomembno opraviti kemijsko analizo tal. S pomočjo ugotovljene pH vrednosti lahko ugotovimo, kako so tla pognojena in kaj potrebujejo za uspešno pridelavo. Prav tako je potrebna previdnost pri odmerjanju dušika, saj so žitarice še posebej občutljive na preveč dušika v tleh.
Ko se na žitaricah razvijejo semena, so pripravljene za žetev - začnejo veneti, se sušiti ter porjavijo. To je najboljši čas za žetev. Na večjih kmetijskih površinah se spravilo praviloma izvaja strojno, s kombajnom.
Na naših območjih dobro uspevajo vse žitarice in njim sorodne vrste, razen riža, katerega setev vseeno zahteva drugačne pogoje in poplavne površine.
Foto: Alexas_Fotos / Pixabay