Nasveti za vzgojo in sajenje drevesnih sadik in semen. Glede na pestrost dreves in dejstvo, da so drevesa najbolj obstojne in največje vrtne rastline, obstaja veliko različnih načinov in metod vzgoje.
Da bi vam kar najbolj olajšali sajenje okrasnih dreves, živih mej ali grmovnic, smo pripravili natančna navodila glede priprave tal, sajenja, načina razmnoževanja, vzdrževanja, oblikovanja, cepljenja in obiranja plodov ter najpopolnejši pregled dreves, ki uspevajo pri nas.
Popis rastlin
- Bezeg
- Bor
- Breskev
- Češnja
- Figa
- Fotinija
- Hrast
- Hruška
- Jabolka (Jablana)
- Japonska češnja
- Jasmin
- Javor
- Jelka
- Kutina
- Limona (Limonovec)
- Magnolija
- Mandarina (Mandarinovec)
- Mandelj (Mandljevec)
- Marelica
- Mimoza (Srebrna akacija)
- Oleander
- Oreh
- Palma
- Pomaranča (Pomarančevec)
- Robinija
- Rožič (Rožičevec)
- Smreka
- Španski bezeg
- Topol
- Višnja
- Vrba
Drevesa so običajno osrednja točka na vrtu in s svojimi izrazitimi obrisi, teksturo cvetov, lubja in listov ustvarjajo kontrast v odnosu do drugih rastlin. Obstaja več vrst dreves in vsako je posebno na svoj način. Od miniaturnih bonsajev do impresivnih javorjev in celo breze, ki je morda ne želite več imeti na svojem dvorišču, vsako drevo zahteva veliko nege in potrpljenja, ki vam bo po več letih razvoja zagotovilo senco, sadje ali zasebnost na vašem dvorišču.
Drevesa lahko gojimo neformalno (npr. breza in leska), v obliki drevoreda (npr. rdečelistna bukev), za nekatera drevesa pa je najbolje, da jih gojimo samostojno - na primer soliterna (osrednja) drevesa (npr. magnolija), ker izstopajo s svojo lepoto pritegnejo pozornost ter poglede. Vendar pa je potrebna premišljena odločitev, katera drevesa izbrati in kam jih posaditi. Če imate za sajenje manjšo razpoložljivo površino, boste za skrbno izbiro dreves potrebovali tudi več časa. Natančno je potrebno preučiti značilnosti dreves in njihovo primernost glede na tla, podnebje in lokacijo. Ob tem ne smemo zanemariti niti končne širine, višine in hitrosti rasti drevesa.
Vrtna okrasna drevesa gojimo izključno zaradi lepote njihovih cvetov, listov ali lubja, redkeje zaradi pridobivanja surovin ali za prehrano. Obstajajo pa tudi vrste, ki imajo oboje - okusne plodove in prelepe cvetove, zato je delitev dreves pogosto nenatančna, podobno kot pri delitvi na grmovnice in drevesa.
Ko ste izbrali drevo, ki ga želite posaditi na svojem vrtu, bo postopek oblikovanja odvisen od mesta sajenja. Večina okrasnih dreves ni na voljo v vrtnih centrih, zato je priporočljivo, da jih naročite v specializiranih drevesnicah.
Drevesa lahko običajno zrastejo do višine približno 1 - 90 m, odvisno od vrste. Zato je potrebno biti pri izbiri previden in preveriti hitrost letne rasti. Nekatere vrste zrastejo v višino 2 - 3 cm letno, nekatere vrste pa lahko v 1 letu zrastejo v višino tudi do 1 m. Nekatere vrste imajo tudi miniaturne ali velike kultivarje, zato je potrebno pri izbiri poskrbeti, da izberemo take, ki bodo ustrezali potrebam vrta ali dvorišča.
Oblika drevesa je skoraj tako pomembna kot velikost. Glede na okolico in način oblikovanja jih lahko večinoma zasadimo formalno in neformalno. Ozka in pokončna drevesa so idealna za majhne prostore, vendar pa lahko pogosto delujejo preveč formalno in celo umetno. Drevesa z zaobljenimi in širokimi krošnjami delujejo bolj neformalno, vendar bodo ustvarila tudi več sence, kar je potrebno upoštevati, če želite pod njimi posaditi druge kulture. Drevesa z nepravilnimi krošnjami delujejo naravno in rustikalno in kot taka dajejo vrtu posebno vzdušje in toplino. Večina dreves bo potrebovala več časa, da razvijejo svojo krošnjo, pri nekaterih je potrebno počakati tudi po več deset let.
Priporočljivo je kombinirati različne vrste dreves, seveda pod pogojem, da prostor to dopušča. Kljub temu, da bo to ustvarilo dinamičnost, je potrebna previdnost, saj lahko sajenje različnih oblik povzroči neskladje.
Če želite poudariti osrednji del vrta, je priporočljivo izbrati soliterna drevesa. To so drevesa, ki izstopajo po svoji lepoti, zato jih lahko posadimo samostojno. Najbolj znani vrsti soliternih dreves sta: vrba žalujka in japonski cvetoči dren. Postavite ju na sredino trate, na prehod iz enega dela vrta v drugega ali na vhod v vrt ter ju okrasite z bršljanom.
Foto: giani / Pixabay