Izvedite vse o sajenju, vzgoji in vzdrževanju začimbnih rastlin ter si oglejte najpopolnejši seznam začimb. Zelišča oziroma zdravilne rastline so vedno nujen dodatek vsakega vrta. Poleg tega, da bodo s svojim vonjem in videzom polepšale vaš vrt, balkon ali okno, vas bodo vsako leto obdarile z lokalnimi začimbami in zdravilnimi zelišči, ki jih lahko uporabite sveže, zamrznjene ali posušene za kasnejšo uporabo. Kot take so cenjene v kulinariki, za medicinske namene in pri izdelavi kozmetike.
Čeprav nekatere začimbnice krasijo prelepi in privlačni cvetovi, ne gre prezreti niti njihovega značilnega vonja, od limoninega vonja melise, do aromatičnega komarčka ali sladkega vonja kamilice, ki nas vrne v otroštvo.
Čeprav vzgoja začimbnic sodi med preprosto vzgojo rastlin, je potrebno poznati rastne pogoje za vsako začimbnico in zdravilno zelišče posebej. Zahvaljujoč podrobnim navodilom, ki smo jih pripravili, lahko uspešno vzgojite katero koli začimbo.
Popis rastlin
- Bazilika
- Čebula
- Čemaž
- Drobnjak
- Hren
- Komarček
- Koper
- Koriander
- Limonska trava (Citronela)
- Majaron
- Materina dušica
- Melisa
- Meta
- Ognjič
- Origano
- Pastinak
- Pelin
- Peteršilj
- Rožmarin
- Žajbelj
Za vsako izmed teh vrst začimbnic lahko ugotovite, kdaj je idealen čas za sajenje, kako pripraviti zemljo, kako in kako pogosto jih zalivati in dognojevati.
Izraz začimbne rastline se nanaša na vse vrste rastlin, ki se uporabljajo pri kuhanju ali v medicinske namene, zato je seznam takih rastlin zelo dolg. Seznam vključuje enoletnice, zelnate rastline, grmovnice, trajnice in drevesa. Začimbe gojijo in uporabljajo že od pradavnine za konzerviranje jedi in začinjanje jedi ter kot dodatek pri izdelavi kozmetičnih izdelkov in zdravil.
Čeprav so najrazličnejše začimbe na voljo tudi v trgovinah, ni nič boljšega kot, če si lahko sveže in dišeče naberemo kar na lastnem vrtu ter lahko z njimi poleg začinjanja jedi in priprave čajev pripravimo tudi dišeči potpuri ali napolnimo okrasne rastlinske blazine.
Kot vse druge rastline je potrebno tudi začimbnice gojiti v razmerah, ki so najbolj podobne njihovemu naravnemu habitatu. Le tako smo lahko prepričani, da smo vzgojili zdrave rastline.
Večina začimbnic prihaja s sončnih območij Sredozemlja, zato potrebujejo veliko sončne svetlobe in dobro odcedna tla. Nekatere imajo rade polsenco in vlažne predele, zato je potrebno, ko se odločamo, katero začimbnico posaditi na vrtu, izbrati tisto, ki ji lahko zagotovimo najboljše pogoje za rast in razvoj.
Začimbne rastline lahko gojimo na različnih mestih. Zadošča že majhen košček vrta, v posode pa jih lahko posadimo tudi na balkonu. Ne zavzamejo veliko prostora in izgledajo estetsko privlačno. Vse začimbe, ki jih nameravamo uporabljati v kuhinji ali za pripravo zdravilnih pripravkov, posadimo čim dlje od virov onesnaženja, avtomobilov in hišnih ljubljenčkov.
Priporočljivo je, da tiste rastline, ki jih pogosto uporabljamo v kulinariki, posadimo na gredice, da so vedno na voljo v večjih količinah. Na gredicah bosta najbolje uspevala peteršilj in koper, ker ju nenehno pobiramo in sejemo in ju ni priporočljivo presajati.
Večina začimbnic bo dobro uspevala v različnih posodah, od glinenih do visečih, pomembno pa je le, da ima posoda luknje za drenažo in da je na dno pred sajenjem položen dobro prepusten material. Najprimernejše rastline za gojenje v posodah so materina dušica, peteršilj, drobnjak, lovor in rožmarin.
V nekaterih primerih lahko cvetove začimbnic uporabimo kot užitno dekoracijo - npr. boraga, drobnjak ali ognjič. Vsem je skupno, da jih je enostavno gojiti in so privlačnega videza.
Številne dišavnice, kot so kamilica, melisa, meta, lahko preprosto naberete na vrtu, prelijete z vrelo vodo in uživate v zdravem čaju.
Skoraj na vseh koncih sveta začimbnice uporabljajo tudi v zdravilne namene. Poudarili bomo meto, ki jo je enostavno gojiti, njeni zdravilni učinki pa so mnogovrstni. Je močan antiseptik, blag anestetik in je idealna za zdravljenje bolečin v trebuhu ter pri vseh drugih prebavnih težavah.
Številne rastline blagodejno vplivajo na lepoto in zdravje kože, v kozmetične namene pa se najpogosteje uporabljajo kamilica, limonska trava, sivka in rožmarin ter tudi druge, ki se uporabljajo za izdelavo krem, hidrolatov, tonikov, šamponov in drugih kozmetičnih izdelkov.
Foto: mattyphotographyy / Pixabay