Lan (lat. Linum usitatissimum L.) je rastlina, ki se goji po celem svetu in je ena izmed najstarejših kultiviranih rastlin. Ime izvira iz grške besede "linon", kar pomeni "nujna potreba". Njegova uporabnost je zdavna znana in se zato vzgaja za komercialne namene.
Lan je podvrsta lanovk, skupine sredozemskih rastlin, ki se gojijo zaradi vlakninastih struktur in semena. V to skupino sodi 180 enoletnih in dvoletnih grmov ter sredozemskih trajnic. Zaradi svojega gospodarskega pomena je ena izmed najbolj znanih in najblj razširjenih rastlin.
Lan je enoletna rastlina, ki se vzgaja za komercialne namene. Lahko naraste do 80cm v višino, njegovo steblo je pokončno in gladko. Korenina je vretenasta in raztegnjena, pogosto slabše razvita. Steblo je razvejano v zgornjem delu, listi so pa ozki in podolgovati ter gosto nameščeni na zgornjem delu stebla. Cveti z majhnimi modrimi cvetovi, ki so zelo lepi in okrasni, kljub njihovi velikosti. Obrnjeni so navzgor in ustvarjajo kronasto cvetno čašo. Cvetijo le teden dni v obdobju med junijem in avgustom. Plodovi so glavice s petimi predali v katerih zori nekaj ploščatih semen rjave barve. Pri nekaterih vrstah so semena lahko rumena ali črna.
Lan je vrsta, ki se od nekdaj goji zaradi vlakninastega tkiva iz katerega se naredijo vrvi in številne druge potrebščine. Težko je natanko določiti mesto, od kod izvira, ker se vzgaja širom sveta. Gre za rastlino, ki je odporna in enostavna za gojenje, vendar posebej dobro raste v toplejših podnebnih pogojih.
Gojenje lana ni tako preprosta kot je to primer z žitaricami. Zato se je potrebno dobro informirati pred setvijo o načinu vzgoja in skrbno upoštevati vse nasvete o vzdrževanju. V nadaljevanju prinašamo nasvete o tehnološkem vzgoju lana. Kljub temu, da so ga umetne tkanine iztisnile s trga, se lan znova uporablja v večji količini zaradi povrnitvi k obnovljivim virom energije in materialom ter biorazgradljivim tkaninam. Na naših prostorih se izvajajo raziskave, ki spodbujajo kmete k gojenju lana kot koristno in naravno surovino.
Vrste
Glede na to, da gre za staro vrsto, ki se goji širom sveta, je povsem pričakovano, da ima lan veliko število vrst in povrst. V svetu je znanih okrog dvesto vrst, iz katerih so nastali številni hibridi, oziroma vrste, ki so se medsebojno pomešale in zato imajo skupne značilnosti. V Sloveniji raste okrog 20 vrst. Najbolj znane med njimi so:
Navadni lan
Vrsta, ki je najpogostejša in se največ goji za komercialne namene. Gre za enoletno ali dvoletno zelnato rastlino, ki cveti z modrimi cvetovi. Na našem območju je razširjena v krajih s toplejšim podnebjem, kjer se vzgaja v večjih količinah, najde se pa tudi kot samonikla rastlina. Raste ob poteh in po travnikih. Lahko preživi tudi v zmernih podnebnih pogojih.
Luknjasti lan
Gre za vrsto, ki raste na težko dostopnih področjih sredozemskih makij in kamnitih tleh. Ta vrsta je zelo vzdržljiva in lahko prenese suho in vroče vreme. Njegovo listje je drobno in ima oljasto površino, ki ga ščiti pred neposrednimi sončnimi žarki ter hkrati akumulira vlago.
Ozkolistni lan
Trajnica, ki raste na stenovitem območju in dobro prenaša zelo tople podnebne pogoje. Steblo je lahko lesenasto v spodnjem delu, listi so pa tanjši in ožji. Zanimivo je to, da so listi linearni in nagi, ter da nimajo pecljev. Cvet je bele barve in dozori v okrogli plod s svetlorjavimi semeni.
Rumeni gorski lan
Pogosto se najde v gorah. Gre za trajnico, ki ima liste zbrane v rozeto. Steblo in listi so temnozelene barve, cvetovi so rumeni. Glede na to, da raste na surovem področju ni presenetljivo, da raste do največ 40cm v višino.
Sajenje
Lan velja kot prva rastlina za množično vzgojo v svetu, kar potrjuje njeno sposobnost prilagajanja na najrazličnejše pogoje. Kljub temu se morate držati določenih pravil, če želite doseči dobre donose.
Čas sajenja
Setev lana je treba začeti ko mine nevarnost poznega spomladanskega mraza. Optimalni čas za setev je od 15. marca do 15. aprila. Tako oljni kot predivni lan se sejeta v istem obdobju. Edina razlika je v tem, da se prvi lahko seje tudi tekom septembra in da lahko prezimi. Lan dobro prenaša zmerno celinsko klimo, vendar je pozimi nasad potrebno pokriti.
Izbira podlage za sajenje
Oljni in predivni lan so enoletne rastline. Njihovo steblo se dá v celoti izkoristiti. Zaradi tega ga ni potrebno cepiti na drugo rastlino zaradi gojenja. Ostale vrste so večinoma samoiznikle in se ne gojijo iz komercialnih namenov, kar pomeni, da njihovo cepljenje ni potrebno.
Sejanje
Lan dobro uspeva iz semena in je prav zato sejanje najboljša opcija za množično proizvodnjo. Za setev predivnega lana je potrebno 140 do 160 kg semena na hektar, za oljnega pa 60 do 80 kg. Pomembno je sejati preverjeno seme, tretirano s fungicidi in stratificirano za hitrejšo rast. Priporočljiva je tudi uporaba semena starejšega od dveh let, saj dobro klije in daje dobre donose.
Tekom setve je pomembno narediti pravilno razporeditev in pustiti 15 do 30 cm med vrsticami. Seme se seje na globino 1 cm pri težkih in na 3 cm globine pri lažjih tleh. Setev se opravi s sejalko za drobne kulture. Tako se zagotovi enakomerno razporeditev semena.
Sajenje sadik
Sajenje sadik ni praktično upravičena za množični vzgoj lana, glede na to, da je ta način precej zapleten in da ima njegovo seme izjemno klijavost. Kljub temu se za osebne potrebe in za gojenje lana kot okrasno rastlino lahko uporabljajo tudi sadike.
Če gre za divljo in manj znano vrsto lana se lahko vzame seme in se posadi v plitvo posodo s humusno zemljo. Čez nekaj dni bo seme vzniklo. Tedaj ga bo potrebno dobro razporediti, če želimo, da se sadikam razvijejo dobre korenine. Po razvoju korenine se sadika presadi na končno mesto pazeč, da se korenina ne poškoduje. Sadiko je pri presajanju potrebno posaditi globlje kot je bila prvotno zasajena.
Vzgoja na odprtem
Lan je rastlina, ki preferira zmerno svetlobo, vendar ima rada tudi oblačna obdobja. Lan lahko preživi tudi v senci, toda boljše donose oljnih semen in vlaknine za nadaljno proizvodnjo daje na sončnih območjih. Gre za nežno rastlino, ki jo je pomembno zaščititi pred neposrednimi sunki vetra. Lan lahko raste v nižinskem ali hribovitem področju. Nadmorska višina ga ne moti pri razvoju.
Seje se neposredno v zemljo, ki je pred setvijo zorana in razdrobljena. Oranje po predkulturi se lahko opravi poleti. Potem se zemlja vnovič obrne s predsetvenim oranjem. Možno je vse to opraviti tudi pozneje, vendar bo v tem primeru potrebno orati na manjšo globino, do 20cm.
Gojenje v rastlinjaku
Lan je rastlina, ki se primarno goji na odprtem. Zaradi sposobnosti prilagajanja podnebnim pogojem je ni potrebnogojiti v rastlinjaku. Prevelika vlažnost, ki se tam lahko akumulira lahko škoduje tej rastlini. Gojenje v rastlinjaku je najboljše, če se rastlina kultivira za lastne potrebe. V takšnem primeru je možno nadzorovati rast in pomagati pri klitju. Najpogosteje se v rastlinjaku vzgajajo redkejše vrste lana, ki rastejo kot trajnice in kot okrasne rastline.
Gojenje v posodah
Lan dobro prenese gojenje v kozarcu in lahko posluži kot okrasna balkonska rastlina. Za gojenje v kozarcu se je najboljše osredotočiti na trajnce zato, da bi trajale dlje časa. Pri sajenju lana je potrebno zagotoviti dober pretok vode. Zato je priporočljivo na dno posode položiti kamne skozi katere bo voda nemoteno odtekala. Lan uspeva v kozarcu z globino najmanj 30cm. Sčasoma se lahko presadi v večjo posodo. Glede na to, da ima občutljivo korenino je tekom presajanja potrebno paziti nanjo in ga je zato priporočljivo presajati z zemljo vred.
Tla
Lan ima rad dobro strukturirana tla ali zmes peščenih tal z ilovico in dobro propustnimi tlemi. Lahko raste na stenovitih tleh. Ustrezajo mu nevtralna in rahlo alkalna tla. V zelo plodnih in težkih tleh lahko ima slabšo strukturo in nižji donos.
Podnebje
Lan je rastlina, ki dobro prenaša zmerne podnebne pogoje. Zato je ustrezen za sejanje v celinskih območjih. Obstajajo tudi vrste, ki imajo rade sredozemsko podnebje. To so vrste, ki se vzgajajo samo za okrasne namene.
Gojenje
Glede na to, da je lan kultura, ki se goji od davnin i da je ena izmed prvih kultiviranih rastlin, so načini za njegovo vzgojo dobro preučeni in znani. Kljub temu obstajajo nasveti, ki jih je dobro upoštevati, tako za gojenje oljnega kot predivnega lana.
Kolobarjenje
Lan ne more obstati kot monokultura na neki površini, glede na to, da raste blizu tal in da privlači bolezni, ki se lahko več let obdržijo v tleh in povzročajo škode.
Lanu ustrezajo predkulture, ki se zgodaj sadijo, posebej prava žita, kot so oves, ječmen, pšenica, rž, koruza in proso. Dobro se ujema tudi z zrnatimi stročnicami, kot so grah, fižol, bob in soja.
Slabše rodi, če se seje na zemljo, na kateri se je prej gojil krompir. Lan se ne sme vračati na isto površino vsaj 5 let.
Zalivanje
Predivni in oljni lan imata različne potrebe po vodi. Oljni lan dobro prenaša sušo in daje kakovostnejše olje z redkejšim zalivanjem. Njegovi listi in korenina so prilagojeni manjši količini vode in ga obdrževanje vode lahko poškoduje. Po drugi strani je predivni lan bolj potreben vode, posebej tekom cvetenja in brstenja. Pomembno je zagotoviti dobro pokritost z vodo skozi sistem namakanja ali z umetnim dežjem. Kljub temu je obvezno imeti propustna tla, ki ne bodo zadrževala odvečne vode.
Gnojenje
Gnojenje se tudi razlikuje med vrstama lana. Za vzgojo lana na splošnem ni potrebno gnojiti tal neposredno pred setvijo s hlevskim gnojem ker lahko pride do poleganja in slabše kakovosti vlaken. Plodna tla tudi lahko povzročijo znižano sposobnost klitja in rod. Za vzgojo lana je povsem zatostno gnojilo od predkulture.
Predivni lan ima kratko vegetativno obdobje in se mu lahko dodajajo mineralna gnojila na osnovi dušika. To velja posebej za primere, ko se vzgaja na strminah, kjer količine hranljivih snovi hitro izhlapijo. Po drugi strani ima oljni lan daljše vegetativno obdobje in večje potrebe po gnojenju, ki se dodaja kot dohrana. Posebej je treba paziti na količino fosforja in kalija.
Razmnoževanje
Lan se razmnožuje s semenom. V divljini je pogosto samoiznikla rastlina, ker semena prenašajo veter in živali. Če se vzgaja je potrebno zagotoviti zdravo seme. Semena, ki niso primerno skladiščena tudi slabše klijejo in so lahko strupena. Zato jih je pomembno očistiti in hraniti na hladnem in suhem mestu.
Nega
Lan ne odvzame veliko časa za vzdrževanje, vendar je treba posvetiti pozornost plevelu. Zato sledi nekaj nasvetov, ki bodo pomogli k vzdrževanju rastline.
Vzdrževanje nasadov
Vzdrževanje lana vključune odstranjevanje skorjice zaradi boljše cirkulacije zraka in odpravljanje plevela. Skorjica, ki se pojavi v sušnih obdobjih se odstrani s krožnimi branami. Plevel lahko povzroči veliko težav pri vzgoji lana, glede na to, da gre za nizke rastline, ki jih plevel lahko hitro preraste in zaduši. Plevel se odpravi mehansko, s košenjem med vrstami lana. Zato je pomembno puščati dovolj prostora, kakor se ne bi nasad lana uničil.
Lan je počasen in ni vsiljiv. Trganje plevela okrog same rastline ni priporočljivo, saj jo na ta način lahko poškodujemo. Zato se gosto seje s ciljem, da bi se morebitni plevel zadušil v samem nasadu. Plevel se lahko tretira s herbicidom pred setvijo s ciljem uničevanja vseh ostankov rastlin na območju, na katerem se bo vzgajal lan.
Rezanje
Lan ne rabi obrezovanja, glede na to, da se za komercialne potrebe goji kot enoletna rastlina. Dobro prenese prisotnost drugih vrst v bližini in zato nasadov ni potrebno redčiti.
Žetev
Lan ima nekaj faz zorjenja in nekaj stadijev žetve, odvisno od poznejšega namena. Lan, ki je zasejan pred zimo se žneje v juniju. Spomladanska setev se žneje v juliju ali avgustu. Zelena zrelost pomeni, da so vsi deli rastline zeleni in da vsebujejo občutljiva vlakna, ki se uporabljajo za izdelavo čipk. Zgodnorumena zrelost je najboljša za predivni lan. V tem času so vlakna svilenkasta in najboljše kakovosti. Lan doseže končno zrelost ko začnejo semena odpadati iz glavice in je zgornji del posušen. Tedaj je lan najboljši za proizvodnjo olja.
Predivni lan se lahko trga ročno ali s posebnimi stroji. Pušča se en dan na soncu, da bi se posušil. Potem se odnese na nadaljno predelavo. Oljni lan se žneje s kombajni. Pri tem je potrebno prilagoditi bobenj s ciljem, da se semena ne bi drobila in da bi se ohranila večina roda. Seme se suši na manj kot 10% vlage in se hrani na hladnem in suhem mestu. Donos stebla predivnega lana je do 8 t na hektar, oljni lan pa daje 2,5 t na hektar.
Skladiščenje
Predivni lan se suši na soncu in se prevaža do mesta nadaljne predelave. Lahko se, tako posušen, skladišči v silosu do največ mesec dni. Daljše skladiščenje lahko pripelje do gnitja zaradi nepopolne posušenosti. Semena se v suhem stanju prevažajo v oljarne in se lahko hranijo na suhem do največ treh mesecev.
Bolezni
Lan je rastlina, ki je lahko zelo podložna škodljivcem in boleznim. Zato se ne sme vzgajati na isti površini najmanj 5 let. Kljub temu obstajajo nekateri načini kako zaščititi lan pred boleznimi in škodljivci ter zagotoviti dober donos. Sledijo nekatere izmed najbolj razširjenih groženj, ki lahko škodijo lanu.
Antraknoza
Ena izmed najpogostejših bolezni, ki napada rastline in se lahko prenese z ene rastline na drugo. Gre za glivično bolezen, ki se v zadnjem času vse pogosteje pojavlja. Je zelo resna, ker se lahko hitro razširi po celotnem nasadu. Zato se vse okužene rastline morajo odstraniti in zažgati, kakor bi se preprečilo njeno širjenje. Priporočljivo je uporabljati seme, ki je tretirano s fungicidom. Fungicid se lahko nanese tudi na zemljo, na katero načrtujemo posejati lan.
Rja
Glivična bolezen, ki napada vse dele rastline. Pojavi se v obliki rjavih madežev po listju, vendar se lahko razširi tudi na steblo in posuši celo rastlino. Bolezen se širi tekom toplih in vlažnih obdobij ter lahko povzroči večjo škodo. Za preprečitev njenega razvoja se uporablja fungicid.
Alternaria
Glivična in zelo nalezljiva bolezen, ki napade številne rastline. Zajame liste in se lahko opazi po pegavosti. Po določenem času se bo cela rastlina posušila. Za preprečitev, oziroma izogibanje tej bolezni je potrebno uporabiti fungicid tako na semenu kot v tleh.
Škodljivci
Najblj znani vsiljivci, ki napadajo lan so bolhač in listne uši.
Bolhač
Bolhač je vrsta žuželke, ki predstavlja največjo nevarnost za nasade lana. Zlahka se prenese z ene kulture na drugo in lahko prezimi v tleh. Najaktivnejši je tekom vlažnih in toplih obdobij. Običajno napada mlade poganjke. Lahko poškoduje večji del letine. Uničiti ga je možno z insekticidi.
Listne uši
Listne uši so žuželke, ki se zlahka širijo z ene kulture na drugo zaradi kril. Gre za invazivno vrsto, ki napada mlade rastline in se hrani z njihovimi sokovi. Glede na to, da lan ni močna in vsiljiva rastlina, mu ti škodljivci lahko nanesejo ogromne škode. Sposobne so namreč uničiti tudi celotno letino.
Uporaba
Lan je zelo koristna rastlina ker se vsi njeni deli lahko izkoristijo za različne namene.
Kulinarika
Lan se v kulinariki uporablja v obliki semena. Surova semena so odlična za uporabo v kruhih in pekarskih izdelkih ali kot sestavina v smoothijih. Odlično se ujema z mlečnimi izdelki. Mleti lan se lahko doda v meso, ragu ali v solato. Izvrsten je zaradi reguliranja funkcije črevesja in je zaradi tega pogosto zastopljen v žitnih mešanicah za zajtrk.
Z mletjem lana se dobijo lanene pogače, ki se dodajo v ishrano domačih živali za reguliranje prebave in za zdravje ustne votline. Ni priporočljivo hraniti domače živali s celimi semeni, temveč z lalenimi pogačami ali z ostanki rastlin po prešanju.
Gospodinjstvo
Iz lana se najpogosteje dobijo vlakna za izdelavo tkanin. Predivni lan se namoči, da bi se skorja ločila od vlaken. V naših krajih se lan moči v bazenih, potem se sušijo vlakna. Vlakna se od nekdaj pa vse do danes uporabljajo za izdelavo oblačil, posteljnin in čipk. Uporaben je tudi v avtomobilski industriji, in sicer za vleke in ponjave.
Od stebla se naredi fini papir za cigarete ali bankovce. Odpadki od spodnjega dela stebla se uporabljajo pri izdelavi pelet za gretje. Laneno olje se uporablja kot osnova za lakove, premaze, barve, mila, tinte itn. Lanena vlakna so trdna in raztegljiva. Zato se uporabljajo tudi za izdelavo vrvi.
Medicina
Lan je zelo cenjen kot zdravilno rastlino. Najpogosteje se uporabljajo njegova semena in olje. Semena lana veljajo za super hrano, ki ima številne pozitivne učinke na organizem.
Velja, da ga je dobro uporabljati tekom menopavze, saj vsebuje enzim linin, ki umirja estrogen. Olje je bogato z omega 3 mastnimi kislinami, ki znižujejo kolesterol v krvi. Prešano laneno olje zdravi ekceme in sončne opekline.
Semena lana se jemljejo za izboljšanje prebave, proti zaprtju ter za sijajne lase in nohte. Imajo laksativni učinek i privadijo črevesje točnosti. Čaj iz lanenega semena se uporablja za izpiranje ust proti razjedam in hripavosti. Obloge namočene z lanom so učinkovite proti podkožnim mozoljem.
Zanimivosti
Lan je najstarejša kmetijska kultura. Uporablja se že več kot 5.000 let. Gre za pomembno surovino za izdelavo oblačil, pokrival in raznih drugih tekstilnih izdelkov.
Ni točno znano od kod izvira, ker so ga stari narodi hitro prenašali v različne dele sveta zaradi njegove široke uporabnosti. Lan je začel izgubljati pomembnost po odkritju novih, sintetičnih tkanin. Kljub temu je takoj za bombažem po proizvedeni količini za tekstilne surovine. Povpraševanje po lanu se v zadnjem času dviguje zaradi njegove razgradljivosti.
Največji proizvajalec lana v svetu je Rusija.
Obstajajo številni dokazi o uporabnosti lana skozi zgodovino, saj gre za najstarejšo kmetijsko kulturo. Znano je da so laneni trakovi uporabljani pri balzamiranju mrličev v starem Egiptu. Ti trakovi so tako vzdržljivi, da so brez težav obstali do danes.
V naši kulturi se je lan uporabljal za izdelavo čipk in ljudskih oblačil. Iz lana so se proizvajale tkanine, ki so zelo vzdržljive in odporne na pranje in vsakdajnje nošenje.
Zanimivo je tudi to, da laneno seme ni le sestavni del ljudske ishrane, temveč tudi hrane za ptice. Ptice ga rade jedo ker spodbuja njihovo prebavo.
Laneno olje se le redko uporablja v kuhinji zaradi močnega okusa, ki zasenči vse ostale okuse. Če se kljub temu uporablja, se mora hraniti v temni steklenici v hladilniku in se mora uporabiti v roku treh tednov.
Foto: byuppi / Pixabay
Dodaj odgovor